Plan serwisowy

serwisuj samochód zgodnie z planem

Każdy sprzedawca oddając w ręce użytkownikowi nowy pojazd, ma obowiązek dostarczyć wszelkich informacji o planach serwisowych danego pojazdu.

Użytkownik musi wiedzieć kiedy należy wymienić płyn hamulcowy czy pasek rozrządu. Dostosowanie się do planu serwisowego swojego samochodu jest podstawą zachowania go w miarę przyzwoitym stanie w miarę upływu lat. Obecnie producenci przewidują pierwszy serwis dopiero po 30.000 km lub 2 latach. Jeśli samochód jest używany sporadycznie i na krótkich odcinkach: dojazd do szkoły, sklepu to zalecamy wykonywanie podstawowej obsługi serwisowej nieco wcześniej.

Serwis samochodu

Serwis zawieszenia

Jak często serwisować?
Zawieszenie samochodu jest chyba najczęściej i najszybciej zużywającym się elementem pojazdu. Stan zawieszenia i jego podzespołów należy poddawać szczegółowej kontroli przynajmniej raz w roku.
Co się zużywa?
Najszybszemu zużyciu w zawieszeniu podlegają wszelkie elementy gumowe i gumowo – metalowe. To one przyjmują na siebie cały impet uderzenia po wpadnięciu w dziurę w jezdni i amortyzacji uderzenia.
Ile to kosztuje?
Serwis zawieszenia kosztuje zdecydowanie mniej, gdy w porę wykryjemy usterki. Gdy uszkodzony element jest zużyty, to warto go wymienić – zanim uszkodzi inny, sprawny, zależny od siebie element.

Serwis a naprawa?

czym się różni serwis samochodu od jego naprawy
Serwis to działanie prewencyjne, zapobiega powstawaniom niespodziewanych usterek. Dokładne sprawdzenie newralgicznych punktów serwisowych w samochodzie pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieoczekiwanej awarii.

Serwisowanie samochodu to brak niespodzianek podczas wykonywania okresowego przeglądu technicznego, który jak wiadomo musimy dokonać przynajmniej raz w roku. W przypadku odmownej decyzji Stacja Kontroli zatrzyma dowód rejestracyjny, a my posługując się zastępczym dokumentem będziemy mieli 14 dni na usunięcie usterki. Naraża nas to na dodatkowe koszty i stratę czasu. Pamiętajmy że podczas kolizji czy wypadku możemy zostać uznać winnymi jej spowodowania po analizie stanu technicznego pojazdu, zatem warto serwisować i utrzymywać swój pojazd w należytej kondycji.